Gdzie to wikingowie nie dotarli: runiczna tabliczka z Kingittorsuaq (GR1)

Bohaterką runicznych ciekawostek jest dziś niewielka kamienna tabliczka o wymiarach 26,8 x 15 cm, odnaleziona w Kingittorsuaq, w północnej części zachodniego wybrzeża Grenlandii. Kingittorsuaq – duża, wznosząca się wysoko góra – to nieduża, licząca jakieś 5 km2, niezamieszkała wysepka leżąca około 20 km na północ od miasta Upernavik.

Przechwytywanie
Położenie Kingittorsuaq. Źródło: Google Maps

Na tabliczkę natknął się tam w 1824 roku Inuita Pelimut [albo Pelinut], który wspiął się na górę w północnej części wyspy żeby sprawdzić, czy za zachodzie pojawił się statek wielorybniczy. W najwyższym punkcie wyspy Pelimut znalazł zawalony stos kamieni tworzący trójkąt, obok leżała tabliczka z tajemniczymi znakami, które okazały się być inskrypcją runiczną i dowodem na to, że w średniowieczu mieszkańcy Skandynawii zapuszczali się na te tereny. Jest to o tyle ciekawe, że skandynawskie osadnictwo [rozpoczęte w X , kolonie zostały opuszczone w XV wieku] na Grenlandii obejmowało  bardziej części wyspy wysunięte bardziej na południe. Przy okazji warto też zauważyć, że trzy kilometry od Kingittorsuaq znajduje się jeszcze mniejsza wyspa, Inussuk, na której w 1929 roku przeprowadzono badania archeologiczne. Podczas wykopalisk pod kierownictwem duńskiego badacza Therkela Mathiassena odnaleziono tam przedmioty nordyckiego pochodzenia.

SONY DSC
Wyspa Kingittorsuaq, zdjęcie wykonane z powietrza. Źródło: Wikipedia. Autor: Algkalv / CC BY-SA

Na tabliczce znajdziemy trzy rzędy znaków runicznych tworzących tekst:

Erlingr Sighvats sonr ok Bjarni Þórðar sonr ok Eindriði Odds sonr laugardagin fyrir gagndag hlóðu varða þe[ssa] ok …

Erling Sigvatsson i Bjarne Thordarson i Einride Oddsson wznieśli stos w sobotę przed dniami błagalnymi [nie wiem, czy to dobry polski odpowiednik, ale chodzi tu o dzień 25 kwietnia] i …

Ostatnie osiem znaków to binduny o niejasnym znaczeniu, możliwie, że mamy tu od czynienia z jakimś kodem albo szyfrem. Część badaczy widzi tu datę – rok 1333 – która ma być rokiem powstania inskrypcji. Warto też zauważyć, że bindruny na datowanej dość szeroko na średniowiecze (czyli XII – XVI wiek) tabliczce z Kingittorsuaq przypominają znaki z XII – wiecznej chrzcielnicy kościoła w szwedzkim Norums (Bo NIYR;3).

Tabliczka z Kingittorsuaq znajduje się dziś w kopenhaskim Nationalmuseet.

167952
Runiczna tabliczka z Kingittorsuaq. Zdjęcie: Lennart Larsen. Źródło: Nationalmuseet. CC-BY-SA

żródła:

Nationalmuseets Samlinger

Runic Dictionary

Runinskrifter.net

Wikipedia

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: