Solbakk helleristningar – rysunki naskalne ze Solbakk

Solbakk to niewielka, nie licząca nawet 100 mieszkańców miejscowość na zachodnim wybrzeżu Norwegii, w okręgu Rogaland.  Leży w gminie Strand, przy drodze krajowej nr.13, łaczącej Rogaland z położonym na północ okręgiem Sogn og Fjordane. Na Solbakk natraficie na trasie między Tau i Jørpeland, jakieś 4 km od Tau – miejscowości, do której ze Stavanger docierają promem turyści, wybierający się na jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w tym rejonie – skalną półkę Preikestolen.

Właśnie tu, w gospodarstwie Nag, w 1923 zauważono, że na pobliskich skałach znajdują się nietypowe rysunki – około 40 dość głęboko wyrytych figur, przestawiających głównie ulubiony motyw skandynawskich rysunków z epoki żelaza – łodzie.

SONY DSC
Od drogi dochodzi się tu wąską ścieżką. Skała z rytami znajduje się po prawej stronie.
SONY DSC
Solbakk helleristningar. Skała z rytami.
SONY DSC
Rysunki są dość spore – sama jestem wprawdzie niewysoka, ale mogę posłużyć za skalę 😉
SONY DSC
Tablica informacyjna. Po norwesku, bo nawet nie pomyślałam o tym, żeby sfotografować angielską wersję językową. Teksty po angielsku znajdziecie z drugiej strony tablic informacyjnych.

Około trzy czwarte petroglifów z Solbakk to właśnie różnego rodzaju statki, przy czym wyraźnie widać tu dwa różne „typy” łodzi; pozostałe ryty to okręgi albo spirale. Otoczone nimi statki na dole po prawej stronie to najpopularniejszy typ łodzi z epoki brązu pojawiający się na skałach w południowej Norwegii – widzimy tu wyraźne, krótkie, pionowe kreski, symbolizujące załogę albo pasażerów statku.

SONY DSCSONY DSCSONY DSC

Łodzie u góry i po lewej stronie są innego typu – krótsze, narysowane prostymi kreskami, bez załogi. Niektórzy badacze są zdania, że może to być odwzorowanie łodzi pokrytych skórą, a tym samym o wiele starszy typ petroglifów. Niewykluczone zatem, że rysunki na skale powstawały w odstępie nawet kilkuset lat.

SONY DSCSONY DSC

Petroglify ogrywały zapewne ważną rolę kulturową i religijną w skandynawskim społeczeństwie epoki żelaza. Symbole mogły często wyrażać nie do końca zrozumiałe aspekty życia, wiązały się z rytuałami czy obrzędami religijnymi, ale też tworzyły mniej lub bardziej umowne granice. Łodzie były niewątpliwie ważnym elementem życia w dawnej Skandynawii, były nie tylko środkiem transportu, pomagały w połowach, ale wiemy też, że odrywały pewną rolę przy ceremoniach pogrzebowych – na pewno każdy słyszał chociażby o pochówkach łodziowych – nie możemy więc wykluczyć, że miały dla ówczesnych społeczeństw też głębokie, religijne znaczenie.

Nie znam się na skałach i kamieniach, ale te tutaj są wizualnie bardzo ładne, widać taką jakby mozaikę. Na zdjęciach widzicie wprawdzie spore zachmurzenie, ale skały były nagrzane od słońca i przyjemnie było na nich przysiąść:

SONY DSC
Wśród skał rosną pojedyncze rośliny
SONY DSC
Muszelka wrośnięta w skałę

Jeżeli interesuje Was temat petroglifów, to zapraszam na stronę Szwecjobloga, którego autorka, Natalia, poświęciła dwa ciekawe i bogato ilustrowane zdjęciami wpisy szwedzkim rytom naskalnym z Tanum oraz Flyhov. Oba szwedzkie zespoły petroglifów zawierają też  sporą liczbę okrągłych wgłębień, których ludowa nazwa to älvkvarnar – elfie młyny,  możecie o nich szczegółowo poczytać we wpisie poświęconym wpływie „elfiego” folkloru na język szwedzki.

Petroglify z Solbakk nie należą może do znanych, oryginalnych czy najliczniejszych zbiorów rytów naskalnych, ale jedno trzeba im przyznać – na pewno akurat nie to decydowało o wyborze miejsca wyrycia rysunków, ale zdecydowano się na naprawdę ładną lokalizację:

SONY DSC
Przy dobrej pogodzie na prawo widać Stavanger
SONY DSC
Podziwiam widok

Ps. Językowo. Po szwedzku jest prosto – mówimy hällristningar. Za to w Norwegii spotkałam się zarówno z najbardziej dla mnie logicznym helleristninger jak i helleristningar, a nawet helleristingar, w zależności od dialektu; nie zdziwię się, jakby były jeszcze inne warianty. W tytule użyłam formy, która pojawia się na tablicy informacyjnej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: