Kamień runiczny ze sztokholmskiej starówki: U53

Przy okazji porządków na starej stronie blogu natrafiłam na zapomniane zdjęcia, dlatego też pozwolę sobie użyć jednego do cyklu runiczne ciekawostki: kamień runiczny ze starego miasta w Sztokholmie, U53. Datowany na około 1070 – 1100 rok, może nie zaskakuje treścią inskrypcji, ale za to umiejscowieniem: znajdziemy go bowiem na skrzyżowaniu ulic Kåkbrinken i Prästgatan, gdzie kamień wmurowano w ścianę domu. Spacerując po Gamla stan ciężko na niego nie trafić, bo zaraz obok z bruku wystaje też uniesiona lufa wmurowanej zaraz obok armaty.

1280px-Sweden._Stockholm._Gamla_stan_014

źródło: Wikipedia

Źródła pisane informują nas, że U53 znajdował się w tym miejscu już w XVII wieku, ale ponieważ budynek ma piwnicę datowaną na średniowiecze, więc możliwe, że kamień runiczny był tam o wiele wcześniej. W 1937 został wyjęty i odrestaurowany, a następnie ponownie wmurowany. Niestety, część kamienia uległa zniszczeniu i nie można odczytać, czyją śmierć miał upamiętniać. Zachowana inskrypcja brzmi: Þor[st]æinn ok Frøygunn þau … stæin æftiR …, sun sinn (Torsten i Frögunn (Frejgunn) [postawili] kamień na pamiątkę …, swojego syna.)

Nowy obrazjgdfgxhdf

(zdjęcie własne)

Więc jeśli jeszcze na niego nie natrafiliście, to koniecznie zajrzyjcie na róg Kåkbrinken i Prästgatan przy najbliższej wizycie na Sztokholmskiej starówce.

Informacje o kamieniu za Riksantikvarieämbetet

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: